Skip to content

Nowe metody w coachingu

szkolenieCoaching znany jest nie od dzisiaj i nie od dzisiaj przynosi on doskonałe efekty. Ale nigdy nie jest tak, aby nie mogło być lepiej. Każdy rodzaj treningu, czy jest to coaching biznesowy, czy personalny, przez lata swego istnienia przeszedł niemałą ewolucję. Stosowano różne metody, szukając wciąż nowych, które miały pozwalać jeszcze lepiej trenować.

Sparing, nie tylko w sporcie

Sparing to pojęcie jednoznacznie kojarzone ze sportem. Pod pojęciem tym kryje się walka treningowa, która ma na celu sprawdzenie w jakiej formie jest zawodnik. Jak ma się to do trenowania umiejętności personalnych, czy biznesowych? Aby łatwiej było to zrozumieć, wyobraź sobie zawodnika na ringu bokserskim, który zadawszy cios natychmiast otrzymuje informację zwrotną, o tym, na ile był skuteczny. Tą informacją jest reakcja przeciwnika. Dzięki temu uczy się on odpowiednich odruchów. I tak samo wygląda sparing jako metoda coachingu. Trener staje naprzeciwko umiejętnościom rozmówcy. I poprzez prowadzoną rozmowę uczy mobilizacji zasobów oraz pożądanych odruchów.

Ważne, by sparing partner był odpowiedni

Każdy coaching, w tym life coaching wymaga ogromnych umiejętności trenera. Nie każdy trener jednak nadaje się do tego, aby być trenerem. Dlatego wybierając firmę, która ma przeprowadzić dla nas szkolenie, wybierajmy taką, która posiada odpowiednie doświadczenie i ludzi, dla których ich praca jest pasją. Jakimi cechami powinien odznaczać się trener biznesu, aby doskonale przygotować swoich podopiecznych do sparingu? Musi on być niezwykłą mozaiką umiejętności. Po pierwsze musi to być osoba o nieprzeciętnej sprawności komunikacyjnej. Osoba, która potrafi szybko wyciągać wnioski, ripostować, poddawać wysuwane przez rozmówce argumenty w niepewność, prowokować, czy argumentować. Ale nie tylko dobry coach do sparingu to także osoba empatyczna, która potrafi zgrabnie w rozmowie wykorzystać humor słowny, czy też sytuacyjny.

Po co to wszystko?

Po to, aby uczestnik mógł dokonać w sobie zmiany. Jakiej? Przede wszystkim, aby mógł wreszcie zmienić ograniczające go przekonania, myśli, a także emocje. Dzięki sparingowi, będzie on mógł dostrzec, że dotychczasowe argumenty zostały zdyskwalifikowane i przyszedł czas otworzyć się na nowe. To otwarcie bardzo szybko zaowocuje zbudowaniem zupełnie nowej świadomości, nowymi pomysłami, a także energią, która potrzebna jest do ich realizacji. Poprzez sparing uczestnicy odkrywają w sobie zupełnie nowe pokłady i możliwości. I co więcej, mobilizują je do walki z „przeciwnikiem”. Gdy więc walka się kończy, uczestnik staje przed lustrem i widzi kogoś zupełnie nowego. Człowieka, którego nie posądzałby o taki potencjał i takie umiejętności.

Bazując na tradycji, coaching stara się jednocześnie wykorzystywać nowe możliwości, nowe metody. Ważne jednak, aby metody te były wdrażane przez odpowiednich ludzi. Tylko właściwe osoby na właściwym stanowisku są w stanie wykorzystać coaching jako bardzo skuteczną i rozwojową metodę. Cóż, każde narzędzie potrzebuje rąk, które będą nim kierować.

Published inBlog

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog Pragmatyka