Skip to content

Prawo do dokumentacji medycznej

dokuDokumentacja medyczna jest niezwykle ważnym dokumentem, który ma celu opisanie całego procesu leczenia danego pacjenta. Musi ona być prowadzona bardzo rzetelnie oraz z zachowaniem dbałości o nawet najmniejsze detale, gdyż mogą one okazać się informacjami na wagę złota. Wobec tego, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że informacje zawarte w takim dokumencie są dosyć wrażliwe i nie każdy powinien mieć do nich dostęp. Czy jest to oczywiste, że sam pacjent ma dostęp do takich informacji? Naturalnie, lecz tutaj już pojawia się kwestia formy dokumentu – kopia czy oryginał?

Rzecznik Praw Pacjenta podzielił się swoim stanowiskiem, które dotyczy właśnie tego ważnego dokumentu medycznego. Pacjentowi przysługuje prawo do czasowego wypożyczenia oryginałów jego dokumentacji medycznej, kiedy np. istnieje zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta, albo w przypadku konieczności zbadania autentyczności takiego dokumentu. Przechowywanie dokumentacji medycznej przez pacjenta jest dokładnie określone w czasie, gdyż taki dokument jest wydawany za pokwitowaniem odbioru oraz zastrzeżeniem zwrotu. Rzecznik Praw Pacjenta zajmuje stanowisko, które nie ma nic przeciwko udostępnieniu oryginałów dokumentacji medycznej na wyraźne żądanie pacjenta. Wiąże się to głównie z przepisami ustawy, które nigdzie nie wskazują wyłączenia pacjenta z grona podmiotów, które mogą uzyskać dostęp do oryginałów wspomnianych dokumentów.

Całkiem innego zdania jest Naczelna Rada Lekarska, która ma swoje własne argumenty w tej sprawie. Uważa ona, że udostępnienie oryginałów pacjentom może powodować problemy z późniejszym odzyskaniem tych dokumentów. Dozgonne przechowywanie takiego druku przez pacjentów to jedno, lecz lekarze obawiają się również osób, które będą miały na celu niszczenie dokumentów. Pojawia się więc konflikt zdań, gdzie po jednej stronie stoi Rzecznik Praw Pacjentów, a po drugiej Naczelna Rada Lekarska. Kto ma rację?

Lekarzom nie można odmówić siły ich argumentów zwłaszcza, że sami na co dzień mają do czynienia z pacjentami, którzy bywają bardzo pomysłowi. Dokumentacja medyczna zawiera bardzo wrażliwe dane, do których pacjent jak najbardziej powinien mieć dostęp. Jednakże z drugiej strony, to wydanie kopii jest całkiem sensowym rozwiązaniem, które również chroni samego pacjenta. Jesteśmy tylko ludźmi i każdemu może się przydarzyć zgubienie, zjedzenie, zalanie czy też jakikolwiek inny wypadek, wskutek którego nasz dokument ulegnie zniszczeniu. W takim wypadku wolałbym, aby to była kopia, którą mogą otrzymać jeszcze raz z oryginału dokumentu znajdującego się w bezpiecznej szpitalnej kartotece. Polecam zapoznać się z wynikami wyszukiwania hasła „dokumentacja medyczna przechowywanie”, aby zobaczyć jak faktycznie wygląda ta sytuacja w Polsce.

Published inInfoPolityka

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog Pragmatyka